کاربرد فناوری نانو در صنعت چینی

کاربرد فناوری نانو در صنعت چینی


فناوری نانو، نانوفناوری یا نانوتکنولوژی رشته‌ای از دانش کاربردی و فناوری است که جستارهای گسترده‌ای را پوشش می‌دهد. موضوع اصلی آن نیز مهار ماده یا دستگاه‌های در ابعاد کمتر از یک میکرومتر، معمولاً حدود ۱ تا ۱۰۰ نانومتر است. در واقع نانو تکنولوژی فهم و به کارگیری خواص جدیدی از مواد و سیستمهایی در این ابعاد است که اثرات فیزیکی جدیدی عمدتاً متأثر از غلبه خواص کوانتومی بر خواص کلاسیک از خود نشان می‌دهند. فناوری نانو موج چهارم انقلاب صنعتی، پدیده‌ای عظیم است که در تمامی گرایش‌های علمی راه یافته واز فناوریهای نوینی است که با سرعت هرچه تمام تر درحال توسعه می‌باشد. از ابتدای دهه ۱۹۸۰ میلادی طراحی و ساخت ساختمان ها هر روزه شاهد نوآوری‌های جدیدی در زمینه مصالح کارآمد تر و پربازده‌ تر در مقاومت، شکل پذیری، دوام و توانایی بیشتری نسبت به مصالح سنتی دارد . نانوفناوری یک دانش به شدت میان‌رشته‌ای است و به رشته‌هایی چون مهندسی مواد، پزشکی، داروسازی و طراحی دارو، دامپزشکی، زیست‌شناسی، فیزیک کاربردی، ابزارهای نیم رسانا، شیمی ابرمولکول و حتی مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی شیمی و مهندسی کشاورزی نیز مربوط می‌شود.
صنعت چینی سازی هم از این فناوری بی بهره نبوده است . شستشو و نظافت ظروف چینی و جلوگیری از ایجاد لکه روی ظروف همواره دقدقه مصرف کنندگان این نوع کالا بوده است.
استفاده از این تکنولوژی موجب عدم پخش و جذب مایعات بر روی سطح ظروف و در نتیجه عدم شکل گیری لکه های ناشی از این نوشیدنی ها بر روی ظروف می شود .
در ایران نیز برخی توید کنندگان تحقیقاتی را در این زمینه شروع و به نتایج قابل قبولی نیز دست یافته اند. بعنوان مثال شرکت چینی تقدیس در مقیاس آزمایشی موفق به تولید این نوع محصول شده و به نظر می رسد تولید انبوه این محصولات به زودی روانه بازار شود.

نظرات

پیغام بگذارید